Svátek má: Michal

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

KDU-ČSL v roli inkvizitora

Tak jsme zase svědky toho, že se v tomto volebním období zřejmě bude opakovat praxe z minulých let.


Praxe, kdy vznikne jedna celistvá hlasovací mašina, která v Poslanecké sněmovně prosazuje pouze vlastní návrhy. Lidovci nyní v povolebních jednáních totiž žádají po Sobotkově ČSSD, aby se zavázala v Poslanecké sněmovně nehlasovat s nikým jiným než s koaličními stranami. Pod heslem s KSČM nikdy.

K tomu je třeba říct, že zaprvé takové zavázání poslanců jedné strany není jakkoliv platné, neboť každý poslanec má hlasovat podle svého vlastního nejlepšího vědomí a svědomí. Zadruhé tím říkají, že i když přijde jiná politická strana s dobrým a pro naše občany prospěšným návrhem zákona, tak je to zkrátka nezajímá. To opravdu politické kultuře a důvěře občanů v naší demokracii nepomáhá. Nezbývá, než položit otázku, kam zmizela starost o lidi, pane Bělobrádku.

V minulých letech takové chování sociální demokraté v Poslanecké sněmovně hlasitě kritizovali. Jsem zvědavá, jak se k tomuto požadavku lidovců Bohuslav Sobotka postaví. KSČM je připravena předložit v Poslanecké sněmovně návrhy změn, které byly obsahem našeho volebního programu. K některým těmto návrhům se hlásila i sociální demokracie a bude to pro ni zatěžkávací zkouška, která ukáže, jak vážně své neustále proklamované sliby voličům na předvolebních tiskových konferencích myslí. Nebo na kolik jsou to pouhá slova do větru. Připomenu znovu například jejich slib „po volbách rozhodně zrevidujeme církevní restituce“. Je až s podivem, jak se dnes strana KDU-ČSL s poměrně malým volebním výsledkem snaží uchopit moc do svých rukou, a to bez sebemenšího uzardění, co na to řeknou lidé, kteří jsou již v mnohých případech na hranici svých možností.
 
Miloslava Vostrá