Svátek má: Igor

Komentáře

Zbyněk Fiala

žurnalista

Kdo do trafiky, kdo do výkopu?

Ve chvíli, kdy sněmovna zápolí s otázkou dvou politických náměstků na ministerstvech, kvůli kterým je prezident Miloš Zeman ochoten celý zákon o státní službě potopit, nový předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker řeší úložiště kádrů formou sedmi místopředsedů.


Konečně představil svůj seznam a zmíněné místopředsedy uvedl jako šéfy projektových týmů. Předtím si stěžoval, že 27 plnohodnotných komisařů je moc. Kdo bude na práci a kdo na nic, to se teprve ukáže.

Prezident Zeman má jasno - pokud projde návrh služebního zákona, který vzešel z jednání vládní koalice s opozicí, političtí náměstci budou trafikanti. U Evropské komise však nemusí být tak jednoznačné, kdo zasedne v trafice a kdo půjde házet do výkopu.

Předseda Komise Jean-Claude Juncker nyní navrhl sestavu, kterou zdobí sedm místopředsedů (z toho jeden první). Od začátku se přitom netajil tím, že hledá cestu, jak počet výkonných pozic zredukovat. Například zvažoval možnost, že někteří komisaři budou jen „juniorní“, tedy s okrajovými rozhodovacími pravomocemi, ale s tím okamžitě narazil. Nakonec našel jiné řešení a místo „seniorních“ pozic rozšířil pavouka o další místopředsedy.

Teoreticky má jít o šéfy projektových týmů, nasměrovaných na hlavní cíle Junckerova programového prohlášení „Nový start pro Evropu: Program pro zaměstnanost, růst, spravedlnost a demokratickou změnu“. Ale skutečně to odstartuje plodnější mezirezortní přístup místo obvyklých „turf wars“, tedy kompetenčních přetlačovaných? Co znamená rozstrkání lidí do různých pater? Není to jen odstínění části komisařů od konečných rozhodnutí a reálných pravomocí? Nebo jsou některé osoby vykopnuty nahoru, aby nepřekážely konkrétní práci?

Neměli bychom však přehlédnout, že Juncker vybíral pro funkce místopředsedů osoby se zkušeností premiéra nebo aspoň vicepremiéra. Formální nároky uspokojí i relativně slušný podíl žen v Komisi, které předseda vybíral – jak zdůrazňuje – především na základě kvalifikace. Žen je celkem sedm, z toho tři jako místopředsedkyně.

Pravidelný sloupek europoslance za ČSSD Jana Kellera v Právu naznačuje, že zdaleka není rozhodnuto. V Evropském parlamentu se ještě povede tvrdý boj o reálné nasměrování Evropské komise. Keller připomíná, že pravicoví evropští lidovci nevyhráli evropské volby s takovou převahou, aby si mohli diktovat. Socialisté trvají na tom, že silné ekonomické portfolio se nesmí vrátit do rukou zastánců tupých škrtů.

Nový post prvního místopředsedy – pravé ruky Junckera – dostal nizozemský diplomat Frans Timmermans. Po sestřelení malajzijského civilního letadla nad ukrajinskou vesnicí Grabovo na sebe upozornil tím, že okamžitě žádal co nejtvrdší sankce pro Rusko, aniž mohl vědět, kdo na to letadlo skutečně vypálil. Sám mluví velice dobře rusky a jeho pozice je vnímána jako dohled nad členy ze střední a východní Evropy. Předtím byl velice aktivní v pokusech o zprostředkování jednání mezi Izraelem a Palestinci o příměří a mírové řešení konfliktu v Gaze (za což jsem mu vděčen).

Jeho neurčité portfolio a mírně nadřízené postavení prvního místopředsedy slibuje třenice s výrazně levicově orientovanou šéfkou evropské zahraniční služby Federiku Mogheriniovou, která je také v organizačním schématu místopředsedů, byť představuje relativně samostatnou instituci.

Junckerův program má vedle běžných úkolů (pracovní místa a hospodářský růst, prohlubování vnitřního trhu a ekonomické a měnové unie, nebo péče o základní práva a spravedlnost), také horké aktuality, jako je klimatická změna a potřeba větší energetické soběstačnosti Evropy, problém přistěhovalecké vlny nebo vyjednávání „rozumné a vybalancované dohody o volném obchodu s USA“. Týmy jsou seskupovány kolem těchto cílů.

Česká eurokomisařka Věra Jourová dostala široké portfolio spravedlnosti, spotřebitelských práv a gender a má působit v týmu pro jednotný digitální trh místopředsedy Andruse Ansipa, estonského ex-premiéra. Jourová dostala směsku odpovědností z různých generálních ředitelství, která se sesypává do dvou – DG JUST (spravedlnost, spotřebitelská práva, gender, mezinárodní právní spolupráce) a DG HOME (vnitřní bezpečnost, migrace, azyl, digitalizace správy).

Vyhnula se tedy horké bramboře odpovědnosti za kosmický program ve chvíli, kdy vládne roztržka s Rusy a ke všemu jejich raketa nedokázala dva satelity Galilea na správnou oběžnou dráhu. Tuto bramboru tedy vyměnila za dvě jiné, řešení, co s nebožáky, kteří s valí z Afriky do Itálie, a pak ochranu spotřebitele.

Čekal bych, že právě ochrana spotřebitele je téma, které by mělo silně zaznít při vyjednávání euroatlantické smlouvy, což je mimořádně superhorká brambora. Avšak nyní mám dojem, že zařazením oboru do okrajového projektového týmu i výběrem osoby bez speciální kompetence je v tomto jednání uvedené téma naopak potlačeno. Američané tomu říkají – odkopnutí plechovky ve směru jízdy. Rozhodneme se, až na ni narazíme zas. Nebo až si o ni rozbijeme hubu.

Když se však začteme do pravomocí prvního místopředsedy komise, vidíme, že je to ještě trochu jinak - rozhodovat se bude jinde. Jourová má roli údržbářky spotřebitelských práv, pro migraci byl zřízen zvláštní komisař Dimitris Avramopoulos, a oba bude řídit první místopředseda Timmermans ve věcech „iniciativy, které budou vyžadovat rozhodnutí Komise v rozsahu své působnosti“.

Zbyněk Fiala

Jak z toho ven?

Jak z toho ven?

Zbyněk Fiala 

7. září 2023
Stará řešení nás ožebračují, přes balíčky, přes rozpočet, přes monopolní a závislou ekonomiku, která se líbí zahraničním firmám a naší stovce nejbohatších. Zkusme se zamyslet nad možnostmi změny.

Souboj na vidle

Souboj na vidle

Zbyněk Fiala 

31. srpna 2023
Komunitní energetika se probouzí v parlamentu v podmínkách jaderného náletu vlády i opozice. Velcí hráči si nechtějí připustit ztrátu energetického monopolu a prostředí stamiliardových investic.

Síla BRICS Plus

Síla BRICS Plus

Zbyněk Fiala 

28. srpna 2023
Přinese větší koordinace zemí Jihu a Východu významnější změny v globální architektuře? Názory se liší podle toho, zda jsou přející, nebo nepřející. Fakta nástup této změny spíše potvrzují.

Měna a banka BRICS

Měna a banka BRICS

Zbyněk Fiala 

22. srpna 2023
Největší očekávání od vrcholné schůzky pětice zemí BRICS a desítek jejích kandidátů a přátel se soustřeďují na projekt společné měny a činnost společné banky NDB.

Co chystá BRICS

Co chystá BRICS

Zbyněk Fiala 

20. srpna 2023
Nejméně 40 hlav států nebo vlád se zúčastní klíčového setkání skupiny BRICS v jihoafrickém Johannesburgu, která se tím začne měnit na zásadní organizaci Globálního jihu s nezápadní nebo i protizápadní orientací.

Strašidlo deflace

Strašidlo deflace

Zbyněk Fiala 

6. srpna 2023
Zatímco u nás pokračuje dvouciferná inflace – roční průměr má přesáhnout 11 procent – v Číně ceny výrobců soustavně klesají, i když spotřebitelé to zatím nepocítili.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%