Svátek má: Bohumil

Komentáře

Jiří Weigl

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause

K prvnímu kolu prezidentské volby

Největším překvapením a jednoznačně dobrou zprávou z prvního kola prezidentské volby byl debakl Danuše Nerudové, kterou ještě pár dní před tím média a agentury pro výzkum veřejného mínění pasovaly na favoritku a černého koně voleb.

Volební výsledek pod 14% hlasů naznačil, že čeští voliči mají přece stále jen zdravý rozum a nesednou na lep masivní, ale obsahově zcela prázdné marketingové kampani vnucující jim kandidátku, jejíž jedinou údajnou předností je, že je žena.  To je však pro kvalifikaci na pozici hlavy státu zcela nepodstatná a nedostatečná charakteristika.

Prezident republiky je pro českou společnost již od Masarykových dob zcela mimořádnou formální i neformální autoritou, jejíž volbě přikládají občané zásadní význam.  Prokázala to i rekordní volební účast v sobotních volbách.  Funkce hlavy státu byla proto až do současnosti vyhrazena reprezentantům absolutní politické špičky – Masaryk, Beneš – zakladatelé státu, komunističtí prezidenti – první muži KSČ ve své době, Ludvík Svoboda – válečný hrdina, Václav Havel – vůdce revoluce a její symbol, Václav Klaus- architekt společenské, politické a ekonomické transformace, ministr, premiér a předseda Parlamentu, Miloš Zeman – jeden z mužů sametové revoluce,  premiér a předseda Parlamentu. Danuše Nerudová neměla čím přesvědčit voliče, že právě ona má právo stát se první občankou státu, v jejím životě není nic, co by ji kvalifikovalo pro tuto pozici.

Jedno, ještě navíc problematické, působení ve funkci rektorky druhořadé univerzity, absence jakékoliv zkušenosti s politikou ať už komunální, celostátní, natož pak na mezinárodní úrovni, a potom už jen prázdné fráze o „nastartování Česka“, křečovité úsměvy a podbízení se nezkušeným mladým lidem. Voliči prázdnotu tohoto vykalkulovaného politického projektu napříč republikou jednoznačně prohlédli a tohoto „bílého koně“  neprůhledných zájmových skupin v pozadí  do druhého kola nepustili.

Mnozí političtí komentátoři však přesto považují volební výsledek Nerudové za úspěch a věští jí naději na politickou budoucnost a potenciál na založení nové politické strany. Jsem přesvědčen, že Danuše Nerudová má stejný politický potenciál jako Jiří Drahoš. Na beznadějné ideové prázdnotě a frázích se v politice nic trvalejšího vybudovat nedá.Stojí za to se trochu kriticky zamyslet nad mimořádně vysokou volební účastí, která v sobotu dosáhla rekordních 68,24%. Všichni komentátoři jásají nad touto demonstrací politické angažovanosti české veřejnosti.  To je v tomto případě nepochybně pravda, ale současně to vypovídá něco o nejasných představách, které má český elektorát o významu jednotlivých voleb a fungování a rozdělení  politické moci, která ovlivňuje život občanů.

Je totiž pravdou, že na směřování země, obsah politiky a její dopad na každodenní život občanů mají prezidentské volby ze všech voleb význam nejmenší. Prezident republiky hraje především roli reprezentativní a symbolickou, jeho pravomoci v oblasti moci výkonné působí velmi zprostředkovaně. Na faktické směřování země a praktickou každodenní politiku a její priority má malý vliv. Přesto však díky jasné personifikaci a volební kampani ve stylu reality show je veřejnosti silně motivována k účasti ve volbách.


Naproti tomu, klíčové parlamentní volby jsou už na tom, pokud jde o účast voličů, hůře, přestože rozhodují o skutečném politickém směřování země. Zcela opomíjeny jsou naproti tomu volby do Evropského parlamentu, kde se naopak rozhoduje stále více zásadních věcí, s nimiž je česká veřejnosti většinově nespokojena, ale není schopna a ochotna tyto mechanismy chápat a ovlivňovat je.

A tak jsme odsouzeni prožit si zásadní rozdělení společnosti prezidentskou volbou a poté Pyrrhovo vítězství jednoho z kandidátů, abychom se záhy přesvědčili, že se nezměnilo vůbec nic nebo jen zcela okrajově a že skutečný  život je bohužel většinou jinde.


Jiří Weigl

Řekni, kde ti lidé jsou?

Řekni, kde ti lidé jsou?

Jiří Weigl 

26. srpna 2023
Česká ekonomika se nachází v mírné recesi, HDP má letos klesnout, vláda halasně šetří a škrtá ve výdajích, inflace je stále přes 8%, daně stoupnou, úroky vysoké,...

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Ústavní soud, prezident a Senát – neveselá současnost i vzpomínky

Jiří Weigl 

12. srpna 2023
Tématem tohoto týdne bylo určitě jmenování nových soudců Ústavního soudu.

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Fialovi eurofederalisté a internetová naděje

Jiří Weigl 

27. července 2023
Maďarský premiér Viktor Orbán otevřeně konstatoval ve svém projevu na tradičním setkání se svými krajany v rumunském Sedmihradsku

Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

Rusko na šikmé ploše je globální hrozba

Jiří Weigl 

27. června 2023
Víkendová několikahodinová vzpoura ruského oligarchy Prigožina a jeho soukromé armády (tzv. wagnerovců), jejíž tažení na Moskvu nevěřícně sledoval celý svět, patří k dalším nejasnostem a podivnostem obestírajícím od počátku ruskou agresi na Ukrajině.

Normalizace 2.0

Normalizace 2.0

Jiří Weigl 

14. června 2023
Podpis ministra Rakušana na textu nové evropské migrační dohody, která otevírá naší zemi masové migraci z Afriky a Orientu, je nezvratným důkazem toho,...

Jaká vláda, takový balíček i rozpočet

Jaká vláda, takový balíček i rozpočet

Jiří Weigl 

3. června 2023
V rozjitřené atmosféře kolem vládního úsporného balíčku udeřila jako blesk zpráva, že květnový schodek rozpočtu dosáhl rekordních astronomických 271 mld. Kč a rychle se blíží úrovni 295 mld. deficitu plánovaného vládou ve schváleném rozpočtu na celý letošní rok.

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%