Svátek má: Eliška

Komentáře

Zdeněk Ertl

předseda Sdružení sportovních svazů České republiky

Jakých bezpečnostních rizik se dnes nejvíc obáváme?

V posledním desetiletí soustavně upozorňuji na nedostatečné schopnosti našich občanů zvládat krizové situace, nabízím spolupráci a volám po systematické nápravě tohoto stavu.

Není proto překvapením, že se intenzivně zajímám o aktuální bezpečnostní problematiku. Spoluprací Sdružení sportovních svazů České republiky se střediskem analýz a empirických výzkumů SANEP s.r.o. vznikl na přelomu letošního března a dubna exkluzivní průzkum, jehož tématy byly bezpečnostní situace v ČR, reakce na krizové situace i některé otázky brannosti.

Dovolte mi, abych Vás se zajímavými faktickými výsledky tohoto průzkumu v několika stručných příspěvcích postupně seznámil.

Bezpečnostní rizika pro občany se v poslední době podle Vašeho názoru:

 
 
V současné situaci, kdy ozbrojené střety na Ukrajině jsou už dva měsíce hlavním zpravodajským tématem, asi není překvapením, že cca 82 % občanů je přesvědčeno o zvyšujících se bezpečnostních rizicích. Taková je, bohužel, skutečnost.

Zajímavý je následující graf, který mimo jiné dokumentuje, jak rychle se může v dnešním globálně propojeném světě měnit atmosféra a nálada ve společnosti. Jednotlivé odpovědi totiž můžeme také porovnat s průzkumem z roku 2017, kdy respondenti odpovídali na stejné otázky.

Čeho se v ČR z pohledu bezpečnosti nejvíce obáváte:


 
 
Zatímco v roce 2017 se energetické krize obávalo pouhých 1,4 % občanů, dnes je to téměř 37 %. Také zde je více než zřejmá souvislost s probíhajícím rusko – ukrajinským konfliktem a z něj plynoucích ekonomických opatření. Fakt, že pro více než třetinu našich dospělých občanů je potenciální energetická krize velkým ohrožením, by měli brát na vědomí také odpovědní reprezentanti a úředníci státu, kteří budou moct míru pravděpodobných změn v energetice řešit a také ovlivnit.

Pětina občanů se obává nárůstu uprchlíků, což kontrastuje nejen s velkou charitativní ochotou pomoci ukrajinským uprchlíkům, ale zároveň také se skutečností, že v roce 2017, tedy v období vrcholícího přílivu běženců z Afriky a Středního východu, se nárůstu uprchlíků obávalo „jen“ 11,4 % dotazovaných.

V roce 2017 válku na našem území nikdo nepřipouštěl, dnes se jí obává jedna desetina obyvatel. Je to málo, nebo hodně? Měli bychom se na válku připravovat, nebo neměli?

Oproti období před pěti lety se naopak snížila obava z teroristických útoků (v r. 2017 13,2 %) a z ohrožení kyberprostoru (v r. 2017 12,7 %).

Průzkumu společnosti SANEP na téma Bezpečnostní situace v ČR se aktivně účastnilo 3235 respondentů ve věku nad 18 let, metodologie (pohlaví, věkové skupiny, příjmové oblasti, vzdělání, velikosti místa bydliště) korespondovala s demografickým složením obyvatelstva České republiky, statistická odchylka zjištěných dat je ±1,5 %.

Zdeněk Ertl

Proč by se podpora sportu státem neměla snižovat, ale naopak zvyšovat

Proč by se podpora sportu státem neměla snižovat, ale naopak zvyšovat

Zdeněk Ertl 

20. září 2023
Sport, považovaný za univerzální jazyk soudržnosti a spolupráce, má nyní ještě větší důvod být středem pozornosti státního financování.

Doběhneme včas do krytu?

Doběhneme včas do krytu?

Zdeněk Ertl 

8. září 2023
V několika předchozích článcích jsem si vám dovolil představit nejzajímavější odpovědi občanů na některé otázky exkluzivních letošních a loňských průzkumů z oblasti bezpečnosti, připravenosti k řešení různých krizových situací apod. Dnešním, sedmým pokračováním tento malý seriál uzavřu.

Opustíš-li mne….

Opustíš-li mne….

Zdeněk Ertl 

2. září 2023
Ozbrojený konflikt na Ukrajině trvá již více než půl druhého roku. A v této souvislosti se naši občané začali výrazně obávat, že by se válka mohla vyskytnout i na našem území.

Jak zvládneme blackout?

Jak zvládneme blackout?

Zdeněk Ertl 

29. srpna 2023
Naše moderní a technologicky vyspělá společnost je logicky závislá na stálých dodávkách elektrické energie.

Branná výchova – ano, nebo ne?

Branná výchova – ano, nebo ne?

Zdeněk Ertl 

9. srpna 2023
My zkušenější si asi ještě vzpomeneme na školní předmět branná výchova.

Děti neumějí řešit nebezpečí…, ale umět by to měly!

Děti neumějí řešit nebezpečí…, ale umět by to měly!

Zdeněk Ertl 

4. srpna 2023
V dnešní bezpečnostně nepříjemně rozbouřené době, kdy se výrazně zvyšují obavy lidí z různých rizik včetně válečného konfliktu na našem území, je problematika připravenosti dětí na složité životní situace více než aktuální.

Pakliže jste volili Petra Pavla za prezidenta, učinili byste tak dnes znovu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
29%
Ne
transparent.gif transparent.gif
44%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%