Svátek má: Václav

Komentáře

Miloslava Vostrá

Poslankyně PSP ČR za KSČM

Hrdinství studentů nelze zapomenout

Připomínáme si 17. listopad, který je symbolem hrdinství vysokoškolských studentů.

V roce 1939 vystoupili studenti neohroženě proti fašismu. Němečtí nacisté proti nim agresivně a brutálně zaútočili, desítky z nich položily své životy a stovky skončily v koncentračních táborech.

Uzavření českých vysokých škol byl krok, jenž naše historie nepamatuje. Nacisté bez skrupulí zamezili studiu a zasáhli tak do života tisíců mladých lidí. Nikdy bychom neměli zapomenout poklonit se 17. listopadu jako vzpomínce na mladé lidi, kteří neohroženě bránili své ideály. Mezinárodní den studenstva by se měl stát dnem, který se navždy zapíše do našich srdcí, a proto se zasaďme, aby tento den byl svátkem, jenž zaujme své důstojné místo v našem kalendáři.

Stejně tak jako kdysi fašismus, se dnes pomalu rozpíná v různých místech Evropy i terorismus a ten je neodmyslitelným a hrůzným varováním pro lidi na celém světě. 13. listopad 2015 ve Francii by měl být apelem na sjednocení světových sil v boji proti terorismu, který může bez varování zasáhnout kohokoliv z nás. A proto je nutné oprostit se od jakýchkoliv tolerancí a zdůvodňování, proč k tomuto jevu dochází a začít jednotně vystupovat proti kořenům terorismu nejen v Evropě, ale na celém světě.

Miloslava Vostrá