Svátek má: Běla

Komentáře

Jiří Kouda

novinář

Domácí plkání

I barevná televize bledne při pokračující, ba houstnoucí plejádě českých pravicových politiků prolhaně plkajících v obhajobě svých korýtek a asociálních zvěrstev. Plkajících stále, opravdu tak urputně, až se zdá, že tomu sami věří.


Každý divák mohl například vnímat arogantní odpovědi ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) v České televizi, v níž oblábolil obhajobu nákupu španělských letadel CASA bez ohledu na to, že si jeho resort ani nezjistí cenu letadel (ačkoliv k tomu kšeftu dal parafu). A stejně tak se nezabýval nákupem v aktuálních poměrech eura a českých korun, který umožnil kurzový byznys, respektive jakousi stamilionovou dotací pro soukromého zbrojařského dodavatele (asi není překvapivé, že tatínek dnešního šéfa této firmy, je dlouholetým kamarádem pana ministra financí).

Spolustranická kolegyně Vlasta Parkanová za nic nemůže, vy lumpové, děl tvrdě Kalousek na adresu policistů, vyšetřující předražené kauzy nákupu letadel.  Tento světové skvělý ministr financí tvrdí, že za to (předražení a neohlídání si měnových kurzů atd.) nemůže exministryně obrany. Normálního člověka napadne, aha, takže za to může ministerstvo financí. Nene, tvrdí v prolongované fázi plků vrchní státní účetní – my (já) jsme v tom nevinně. Tak nějak tím pádem vláda našich milých konzervativců nevěděla, kolik vlastně problematické, a svým způsobem nepotřebné letouny stojí. Fascinující.

Dalším hřejivým okamžikem vládních špiček byla reakce vicepremiérky pro (nebo proti? - o tom se vedou stálé  veřejné spory) jakési korupci či co, Karolíny Peake, která konstatovala, že umístění tří exrebelů ODS do lukrativních trafik – „znevěrohodňuje vládu". Jak poznamenal v komentáři kolega v časopisu Týden: "Copak vláda někdy nějakou důvěru veřejnosti měla?"

Tato „protikorupční“ paní je sama o sobě případ. Jako čerstvě zvolená předsedkyně strany, se šťastným výrazem jakoby akorát přeplavala La Manche, si švitořivě zaplkala, že byla zvolena hlasy 68 delegátů se dvěma neplatnými, a že to tudíž není Severní Korea. No nevím, ale připomíná to zavrženíhodní a zločinný režim uprostřed Evropy, kterak zní zákon, kde demonstrativně a jásavě  volilo 98 procent voličů kandidáty Národní fronty.

Předsedkyně strany, ač nevolené, ale zastoupené ve vládě, tragikomické i tím, že i kdyby všichni členové se svezli metrem, tak by vagón zíval - číselně ze 60 procent - prázdnotou, začala tvrdit, kterak rebelům ODS zabrání v jejich trafikách  Je obtížné se dopídit, jak toho dosáhne. Vždyť i vicepremiérka má své „protikorupční“ korýtko jen díky tomu, že ti hoši ze sněmovny odešli a umožnili – ne zadarmo - nástupcům, z toho jedním odsouzeným elementem, této koalici za hranou legitimity - moc a vládu v témto paksvilu jakési koalice. Prostě takové domácí plkání, když parafrázuji reklamu na žvýkačky.

A dostáváme se k plkání opravdové špičky. Tím je premiér Petr Nečas. Namátkově stačí oblábolení, že se nyní vláda bude věnovat i hospodářskému růstu. No tohle? řekne si kritik kabinetu od leva do prava. Že by? Ale kdež. To by kabinet nesměl prosadit s odřenými slechy balíček, který ekonomiku podusí ještě nejméně dva roky. A po nich potopa. Ostatně v roce 2014 končí.

 Takže už vláda nebude plkat nic o drastickém řezání, nic důsledcích rozpočtu, který nemá na spolufinancování evropských dotací, který řeže důchodcům valorizace tak, že jim de facto důchody snižuje, ale má na štědré církevní restituce?

Čím tedy budou obyvatelstvo oplkávat? Náznaky již existují – budou nás hřát pochvaly mezinárodních spekulantů. Asi jako za totáče počty rekordně vyrobených lokomotiv, zatímco chyběl toaletní papír. Budou tvrdit, že růst hrubého domácího produktu – HDP – již není důležitý, ačkoliv se tím ještě letos Nečas a Kalouskem ruku v ruce zaklínali – ostatně jako celý byznys svět. Patrně jde o přípravku na plkání o tom, proč se ani letos nepovedlo tak skvělému ministrovi financí odhadnout letošní propad hospodářství. Ten bude hlubší. A je třeba oplkat i neutěšenou situaci v příštím roce. I těmto ideologickým plkálistům začíná docházet, že se z recese jejich metodou, které zanechávají otisky na krku české ekonomiky, nevymaníme. Přesto svoji destruktivní politiku vůči českým občanům nezmění. Takže se musíme připravit na ještě nehoráznější bludy a plky. Například, jaká je senzace zavádět nucené práce pro nezaměstnané bez odměny, alias nucené práce, což naštěstí Ústavní soud zrušil. Nebojte se, pro socky si pravice nějakou metodu nucených prací najde. A to na základním  údaji, že a s názorem ultrapravicovým Marka Bendy (ODS), že teror menšiny neprojde! Velmi vlídný a insirující plk ve prospěch teroru a násilí ideologického státu. Mňam.

Vzhledem k tomu, že plkající konzervativní pravici je vše jedno, kromě majetkového úzua inspirující plksu, existuje jistá obava. Nebezpečným logickým důsledkem totiž bude, že tento plkající chaos bude doplněn tzv. obhajobou mafiánského kapitalismu násilného a nedemokratického způsobu, za pomoci síly státního aparátu. Možná že plkám, ale už slyším gumové projektily ve vzduchu. Jsme na jednom z přelomů dějin. A to bez plků.

Psáno pro Prvnizpravy.cz

Jiří Kouda