Svátek má: Ondřej

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Budou léky? I na klimatickou blbost?

Řekni, kde ty léky jsou. Co se s nima mohlo stát? Vyhořela Zentiva? Nebo nějaké sklady? Nebo někdo zakázal dovoz léků ze zahraničí? Nic z toho. Přesto léky nejsou. Kdo to kdy pochopí.

Válka. Zeptáme se pana ministra Válka. Zeptali jsme se. Léky prý budou. Nojo, léky budou, my nebudeme. Ale co, jsme asi rozmazlení. A ještě kverulanti. Léky prostě nejsou. Tedy jsou, ale někde jinde než v našich lékárnách. A neptejte se po nich pořád. Dejte si slivovici. A na sebe svetr. A přečtěte si naše noviny. Tam imunolog říká, že žít v chladu je zdravější. Takže nachlazení – to je vlastně uzdravení. To jste nevěděli? Hezky se doma nachladit znamená posílit si imunitu. No, člověk má pocit, že po některých rozhodnutích naše činitele už ani imunita nezachrání.

Léky na kašel budeme potřebovat i v lednu. Protože na jednu věc bychom se možná skoro rádi vykašlali. Za tři týdny budou u nás volby prezidenta republiky. Opravdu? Veřejnému mínění spíše vládnou témata jako energetická drahota, Messiho fotbalové umění a Vánoce s americkým Dědou Mrázem. I když přece. Média nás krmí i trojicí vyvolených kandidátů, o ostatních nikdo neví. A to může být problém. Může ministerstvo vnitra jen tak vyřadit na pět týdnů z kampaně řádně registrovaného kandidáta, aby pak soud ministerské rozhodnutí zrušil? A co víc, svůj výrok soud doprovodil komentářem, podle kterého je praxe sbírání podpisů neprůhledná, obtížně verifikovatelná, zneužitelná a nespravedlivá. Tím nabil ostrými vyřazeným kandidátům.Takový Karel Diviš se může právem cítit okradený o rozhodující týdny kampaně (o Vánocích to těžko dožene), zatímco Karel Janeček rovnou říká, že volební zákon pro prezidentské volby je protiústavní. Jak bude Ústavní osud tyhle námitky řešit? Jedny řádně vyhlášené volby už svévolně zrušil, nyní má k posunu termínu argumenty tuze relevantní.  Takže znovu: za tři týdny budou u nás volby prezidenta republiky. Opravdu?

Mezitím se namísto prezidenta ujala vlády královna Zima. Týden mrzlo a sněžilo, teď zas prší, královna má vrtochy. A to by se jí nemělo trpět. Chybí nám úřad pro správné počasí. I když – on už dávno existuje. A vlastně jich existují stovky. Stovky institucí za stovky miliard bojují s podnebím za to správné počasí. Tak snad svítá naděje, že konečně bude počasí, jak má být. Bez vrtochů. Má se o to postarat i českým předsednictvím prosazený systém emisních povolenek už také pro individuální spotřebitele tepla. Správně! Energie je přece nezdravě levná, dosavadní dodatečné daněnízké, odpustky pod názvem povolenky pro průmysl zdražily jen osmkrát, bylo načase s tím něco dělat.

A až si budeme doma bez léků zvyšovat imunitu klepáním kosy, budeme si moci říkat, že to děláme pro zavedení správného podnebí pro příští generace. No, možná by to chtělo nějaké léky i pro pomatené klimatické fanatiky.  

Ladislav Jakl

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Dohnat, předehnat, zakopnout, upadnout

Ladislav Jakl 

3. listopadu 2023
Třiadvacet. Dokonce třiadvacet a půl. Tolik let uplynulo od velkohubého vyhlášení tzv. Lisabonské strategie.

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Zvetíme se k obraně veta? Děti, po nichž je veta

Ladislav Jakl 

28. října 2023
Prezident republiky Petr Pavel se nedávno nechal slyšet, že právo veta členských zemí je brzdou pokroku Evropské unie a že by se ho menší státy, jako jsme my, měly vzdát.

Česká vláda a rozpálená kamna

Česká vláda a rozpálená kamna

Ladislav Jakl 

21. října 2023
Česká vláda podle předpokladů ustála v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře. Přísně vzato, on se termín „důvěra“ a „nedůvěra“ do české ústavy dostal před dávnými lety nejspíš nějakým špatným překladem, protože je v tomto kontextu nepatřičný.

Ne každá konina je konina

Ne každá konina je konina

Ladislav Jakl 

13. října 2023
Gaza hoří, Rusové spustili nečekanou ofenzívu, policisté v Los Angeles ignorovali volání o pomoc, protože byli zaměstnání hrou v Pokémony.

Nápady, jak utratit cizí peníze

Nápady, jak utratit cizí peníze

Ladislav Jakl 

6. října 2023
Jistě to znáte i z jiných míst. Městská část Praha 6 (podobně jako celopražská radnice a mnoho dalších) vyhlásila soutěž o nejlepší nápady, jak realizovat v tomto pražském obvodu něco nového, zajímavého a užitečného.

Život srovnaný do latě

Život srovnaný do latě

Ladislav Jakl 

9. září 2023
V New Yorku vrcholí veliký tenisový turnaj. Pustili na něj na rozdíl od loňska i nejlepšího světového tenistu (možná i všech dob), který se tím okamžitě opět stal formální světovou jedničkou.

Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
17%
Ne
transparent.gif transparent.gif
7%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
76%