Svátek má: Gita

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Budou léky? I na klimatickou blbost?

Řekni, kde ty léky jsou. Co se s nima mohlo stát? Vyhořela Zentiva? Nebo nějaké sklady? Nebo někdo zakázal dovoz léků ze zahraničí? Nic z toho. Přesto léky nejsou. Kdo to kdy pochopí.

Válka. Zeptáme se pana ministra Válka. Zeptali jsme se. Léky prý budou. Nojo, léky budou, my nebudeme. Ale co, jsme asi rozmazlení. A ještě kverulanti. Léky prostě nejsou. Tedy jsou, ale někde jinde než v našich lékárnách. A neptejte se po nich pořád. Dejte si slivovici. A na sebe svetr. A přečtěte si naše noviny. Tam imunolog říká, že žít v chladu je zdravější. Takže nachlazení – to je vlastně uzdravení. To jste nevěděli? Hezky se doma nachladit znamená posílit si imunitu. No, člověk má pocit, že po některých rozhodnutích naše činitele už ani imunita nezachrání.

Léky na kašel budeme potřebovat i v lednu. Protože na jednu věc bychom se možná skoro rádi vykašlali. Za tři týdny budou u nás volby prezidenta republiky. Opravdu? Veřejnému mínění spíše vládnou témata jako energetická drahota, Messiho fotbalové umění a Vánoce s americkým Dědou Mrázem. I když přece. Média nás krmí i trojicí vyvolených kandidátů, o ostatních nikdo neví. A to může být problém. Může ministerstvo vnitra jen tak vyřadit na pět týdnů z kampaně řádně registrovaného kandidáta, aby pak soud ministerské rozhodnutí zrušil? A co víc, svůj výrok soud doprovodil komentářem, podle kterého je praxe sbírání podpisů neprůhledná, obtížně verifikovatelná, zneužitelná a nespravedlivá. Tím nabil ostrými vyřazeným kandidátům.Takový Karel Diviš se může právem cítit okradený o rozhodující týdny kampaně (o Vánocích to těžko dožene), zatímco Karel Janeček rovnou říká, že volební zákon pro prezidentské volby je protiústavní. Jak bude Ústavní osud tyhle námitky řešit? Jedny řádně vyhlášené volby už svévolně zrušil, nyní má k posunu termínu argumenty tuze relevantní.  Takže znovu: za tři týdny budou u nás volby prezidenta republiky. Opravdu?

Mezitím se namísto prezidenta ujala vlády královna Zima. Týden mrzlo a sněžilo, teď zas prší, královna má vrtochy. A to by se jí nemělo trpět. Chybí nám úřad pro správné počasí. I když – on už dávno existuje. A vlastně jich existují stovky. Stovky institucí za stovky miliard bojují s podnebím za to správné počasí. Tak snad svítá naděje, že konečně bude počasí, jak má být. Bez vrtochů. Má se o to postarat i českým předsednictvím prosazený systém emisních povolenek už také pro individuální spotřebitele tepla. Správně! Energie je přece nezdravě levná, dosavadní dodatečné daněnízké, odpustky pod názvem povolenky pro průmysl zdražily jen osmkrát, bylo načase s tím něco dělat.

A až si budeme doma bez léků zvyšovat imunitu klepáním kosy, budeme si moci říkat, že to děláme pro zavedení správného podnebí pro příští generace. No, možná by to chtělo nějaké léky i pro pomatené klimatické fanatiky.  

Ladislav Jakl

Pohřešovaná diplomacie

Pohřešovaná diplomacie

Ladislav Jakl 

26. května 2023
Rusko a Švédsko si vzájemně vyhošťují diplomaty a zavírají konzuláty. Patrně je to příspěvek k sobotním stým narozeninám největšího světového diplomata naší éry, Henryho Kissingera.

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Svoboda podle Jourové? Děkuji, nechci

Ladislav Jakl 

19. května 2023
Akt lze vylepšit tím, že se z něj udělá pietní akt. Demokracii zdokonalíme tím, že z ní uděláme lidovou demokracii. A svobodu slova posílíme tím, že ji zregulujeme Zákonem EU o svobodě médií. Opravdu?

Lék na nespokojenost

Lék na nespokojenost

Ladislav Jakl 

5. května 2023
Proč existují různé sazby daní pro jednotlivé komodity? Proč existuje spletitá houšť pravidel pro rozdělování peněz daňových poplatníků formou všelijakých dotací? Proč existují mnohé výjimky a úlevy?

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Hospoda a uhlík – největší brzdy pokroku

Ladislav Jakl 

28. dubna 2023
V době, kdy Evropská komise chystá nařízení o povinnémpřejmenování Uhlířských Janovic, aby zastavila katastrofální oteplování nejmenované planety, objevily se předpovědi, že během svátečního víkendu přijdou ranní mrazíky.

Nic se neděje. Nebo ano?

Nic se neděje. Nebo ano?

Ladislav Jakl 

14. dubna 2023
Vlastně se nic neděje. Tak o čem psát, že. To by se do toho člověk jen nutil. Nebo že by ne? Že by se přeci jen něco dělo? No, zkusíme to přelétnout alespoň telegraficky.

Správná úroda, správné počasí

Správná úroda, správné počasí

Ladislav Jakl 

7. dubna 2023
V mnoha jazycích (včetně slovanských – i češtiny) je slovo zboží odvozeno od slova obilí. Ano, obilí je běžným zbožím, dokonce jedním z nejběžnějších.

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%