Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Praha má plnou kontrolu nad distribucí a čištěním vody v Praze

Praha má plnou kontrolu nad distribucí a čištěním vody v Praze

Pražští radní odsouhlasili majetkový vstup do společnosti Pražské vodovody a kanalizace.

Ilustrační foto
14. června 2018 - 12:30

Rada hlavního města Prahy schválila parametry odkupu akcií společnosti Pražské vodovody a kanalizace. Za 49procentní podíl Praha Veolii zaplatí 1,754 miliardy korun. Součástí dohody je také opce na odkup zbylých 51 procent společnosti v roce 2028. Praha tak získá větší vliv na distribuci vody ve městě i další prostředky na rozvoj a obnovu infrastruktury.

„Řekli jsme, že napravíme některá špatná rozhodnutí předchozích vedení města a prodej PVK byl jedním z nich, protože tím město přišlo o kontrolu nad tak klíčovou komoditou, jakou je voda.  Díky dohodě, kterou se nám jako prvnímu vedení Prahy podařilo s Veolií vyjednat, tento slib do detailu plníme,“ hodnotí vyjednanou dohodu primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

„Dnešní rozhodnutí zajistí Praze absolutní kontrolu nad distribucí vody i více prostředků na obnovu vodovodní sítě. Kupní cena bude plně pokryta z budoucích dividend. To znamená, že dlouhodobě nezatíží městský rozpočet ani neovlivní cenu vody v Praze,“ říká radní pro správu majetku a majetkové podíly Karel Grabein Procházka. „Vyjednávání bylo náročné, ale vždy korektní. A za to bych chtěl Veolii poděkovat,“ dodává Procházka.

Městem vlastněná Pražská vodohospodářská společnost a. s. (PVS) zaplatí za 49 procent společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) 1,754 miliardy korun. Cena je určena na základě dvou nezávislých posudků. Investice se PVS vrátí do roku 2028 z dividend, které podíl v PVK přinese. Výnos z dividend, jenž nebude využit na pokrytí investice, bude směřovat do obnovy a rozvoje vodovodní sítě.

„Stejně jako ve zbytku republiky, i pražská vodovodní síť je zatížena historickým dluhem, který vznikl fatálním podceněním údržby a rozvoje sítě ještě před vstupem Veolie do pražského vodárenství. Věřím, že ovládnutí Pražských vodovodů a kanalizací splacení tohoto pomyslného dluhu urychlí,“ říká Procházka.

Pražští radní podpořili projekty za stovky milionů korun

Neméně důležitou součástí schválené dohody je opce na odkup zbylých 51 procent PVK od Veolie v roce 2028. Přesně nastaven je i vzorec, podle kterého bude cena v roce 2028 určena. Dohoda tak městu zajistí stoprocentní kontrolu nad distribucí vody.

Městskou vodárenskou a kanalizační síť v Praze spravuje městem stoprocentně vlastněná společnost PVS. Ta ji do roku 2028 pronajímá společnosti PVK, jež se na základě nájemní smlouvy stará o distribuci pitné vody a čištění té odpadní. Odkup společnosti PVK, který dnes radní schválili, zajistí Praze stoprocentní podíl v PVK, a tedy i plnou kontrolu nad distribucí a čištěním vody v Praze.

Prazskenovinky.cz informovala Patricie Holasová za Magistrát hlavního města Prahy.

(jv,prazskenovinky.cz foto:arch)