Svátek má: Běla

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina: Putinův baltský plynovod je příprava ruské invaze na Ukrajinu

Ukrajina: Putinův baltský plynovod je příprava ruské invaze na Ukrajinu

Po dokončení plynovodu Nord Stream 2 přes Baltské moře už nebude ruský plyn proudit na západ přes ukrajinské potrubí. Na Ukrajině se obávají dokončení: Je to příprava na ruskou invazi na Ukrajinu?

Ilustrační foto
1. prosince 2017 - 06:20

Hororové obrazy Andreje Koboleva, šéfa ukrajinského Naftogazu, který tvrdí, že plynovod Nord Stream 2, který bude přepravovat ruský plyn přes Baltské moře do Německa, slouží pouze jedinému účelu: Ocelová trubka vyčistí cestu pro ruskou invazi na Ukrajinu.

"Vynechání Ukrajiny jako tranzitní země v oblasti vývozu plynu nemá ekonomické odůvodnění, je to jen strategický cíl Putina připravit cestu pro komplexní vojenskou operaci proti Ukrajině," zvrdí Kobolev.

V tomto roce zhruba 90 miliard kubických metrů zemního plynu proudí z Ruska přes ukrajinskou plynovodní síť provozovanou Naftogazem na Západ. Tři miliardy dolarů za tranzitní poplatky jdou do ukrajinské státní pokladny, protože společnost Naftogaz je státní společností. Společnost zaměstnává 170 000 zaměstnanců a generuje pro ukrajinskou vládu  15 procent příjmů.
 
Smlouva s Gazpromem, ruským státním podnikem, je uzavřena až do roku 2019. Šéf Gazpromu Miller a ruský prezident Putin  již ale uvedli, že po dokončení Nor Stream 2 není zapotřebí, aby ruský plyn proudil přes Ukrajinu do Evropy. Nord Stream 2 bude přepravovat ruský plyn přes Baltské moře do Německa. Stejně jako již vybudovaný Nord Stream 1.

"Na Ukrajině se obáváme, že když Putin dosáhne svého cíle, boje na východní Ukrajině se okamžitě zintenzivní nebo že se ruské tanky dokonce přesunou přes hranice do všech částí Ukrajiny," řekl Kobylev.

Boj o Nord Stream 2 trvá roky. Ukrajina má velký zájem na tom, aby tento plynovod nikdy nefungoval. Projekt  také straší východní země EU, jako je Polsko a Pobaltské státy. Zvyšuje se tím závislost EU na ruském plynu, říká se v Polsku. Navíc bude východní Evropa odpojena od zbytku EU,  Nord Stream 2 povede přímo do Německa.


Komise EU sdílí mnohé z těchto obav. Ale spolková vláda projekt podporuje. Na projektu spolupracují německé společnosti, jako jsou Wintershall, Engie a Uniper, stejně jako Shell a rakouský OMV, kteří chtějí provozovat plynovod spolu s Gazpromem. Německo se tak stane evropským centrem v podnikání se zemním plynem.


"Doufám, že Německo podpoří záměr, že s Nord Stream 2 bude zacházeno podle pravidel třetího energetického balíčku EU," vyzývá Kobylev.

Tento energetický balíček předepisuje oddělení výroby energie a přepravy energie. Jinými slovy, Gazprom nemůže sám těžit zemní plyn a zároveň ho dopravovat  prostřednictvím vlastního plynovodu, což by zajistilo pro Ukrajinu i v budoucnosti status tranzitní země, je přesvědčen Kobylev.

(rp,prvnizpravy.cz,deutschlandfunk,foto:arch.)