Svátek má: Svatopluk

Zprávy

Velikost textu:

Spiegel: Polsko žádá od Německa reparace ve výši 850 miliard dolarů!

Spiegel: Polsko žádá od Německa reparace ve výši 850 miliard dolarů!

Polská vláda požaduje od Německa odškodnění za druhou světovou válku. Podle jejích výpočtů by dnes měla reparační částka činit alespoň 850 miliard dolarů.

Zničená Varšava
8. října 2018 - 11:04

Jak bylo zdůrazněno v rozhovoru Der Spiegelu s polským poslancem Arkadiuszem Mularczykem, aby si získal morální právo vést EU, musí Berlín nejprve plnit své závazky vůči Varšavě. Navrhl, aby se tak velká částku zaplatila v průběhu 50 nebo 100 let - investicemi do vědy, ekonomiky a infrastruktury v Polsku.

Polský poslanec z vládní strany Arkadiusz Mularczyk v rozhovoru s touto publikací vysvětlil, že válečné zločiny nemají žádné lhůty, a proto se moderní Německo nemůže skrývat za mezinárodním právem, i když uplynulo více než 70 let od konce války.

Podle zástupce strany „Zákon a spravedlnost" zůstává otázka zaplacení odškodnění otevřená. V rozhovoru s novinářem publikace uvedl, že v roce 1947 polské orgány odhadly vojenské škody na 48,8 miliardy dolarů, což v převodu na dnešní peníze činí 850 miliard dolarů. Moderní technologie navíc umožňují vypočítat ztráty související s důsledky lidských a materiálních ztrát, tvrdí politik: „Němci systematicky a masivně zabíjeli Poláky, aby poškodili náš demografický potenciál", a jejich okupační politika byla zaměřena na zničení polských elit. Tyto ztráty nemohou být obnoveny ani po mnoha generacích, je přesvědčen Mularczyk.

Současně zdůraznil, že peníze mohou situaci napravit pouze částečně - lze je investovat do vědy, ekonomiky a infrastruktury, ale je velmi obtížné obnovit národní kulturu a dědictví i s jejich pomocí.

Samozřejmě, že nyní Polsko a Německo jsou politicky vázány a obvinění Poláků nejsou namířeny proti současnémi obyvatelstvu Německa. Ale obyvatelé Polska nezapomněli na zločiny předků současné generace Němců. Navíc, bezprostředně po německé okupaci, upadli do zóny sovětského vlivu, „to znamená, že jedna okupace bezprostředně následovala druhou". Výsledkem toho bylo, že mnozí přeživší měli pocit, že s nimi bylo zacházeno extrémně nespravedlivě. Navíc ještě neexistuje možnost podat osobní žádost o náhradu škody. „Proto si myslím, že polsko-německé vztahy se mohou dokonce zlepšit, pokud Německo nakonec reparace vyplatí."


Ke komentáři novináře Der Spiegel, že Německo osvobodilo regiony na východě a vydalo je  Polsku, Mularczyk odpověděl, že územní problém byl vyřešen po válce bez ohledu na otázku reparací. Kromě toho se území Polska změnšilo o 78 tisíc čtverečních km, protože země musel předat část regionů Sovětskému svazu a miliony Poláků byly nuceny opustit svůj majetek, domy a podniky.

Podle Der Spiegelu by Polsko mělo v tomto případě požadovat náhradu také od Ruska a Ukrajiny, které zabavily polská území. Mularczyk však vysvětlil, že to byli Němci, kteří začali a prohráli válku. Podle podmínek Postupimské dohody mělo Polsko dostat odškodnění z reparací vyplacených Sovětskému svazu, ale ve skutečnosti se to nestalo: „Od Moskvy jsme dostali pouze zastaralé vybavení a díla Marxe a Lenina". Ještě horší je, že Rusko po válce vyplenilo Polsko - například ho donutilo dodávat uhlí za nejnižší ceny, řekl polský poslanec.


„Přestože Polsko - spolu se Sovětským svazem - utrpělo největší ztráty v druhé světové válce, získalo od Německa menší platby reparací, než jiné státy a jejich občané," je přesvědčen politik. Významná část 12 miliónů Poláků, kteří trpěli válkou, ale přežili ji, už zemřeli a nikdy nedostali od Německa náhradu.

Obrovská částka, která je dvojnásobkem státního rozpočtu Německa, navrhl Mularczyk zaplatit takto: Berlín by mohl investovat určité prostředky do vývoje polské vědy a ekonomiky nebo infrastruktury během 50 nebo 100 let. „Pokud Němci budou desetiletí platit, bude to připomenutí, že takové války nemohou být zahájeny - jinak to přijde draho budoucím generacím," řekl polský zástupce.

Podle jeho názoru je Německo velkou zemí se silnou ekonomikou, která chce být vůdcem Evropské unie. Nicméně „aby získalo toto morální právo, musí nejprve splnit své závazky vůči Polsku", zdůraznil Moularczyk v rozhovoru s Der Speigel.

(kou, prvnizpravy.cz, spiegel.de, foto: arch.)