Svátek má: Ester

Zprávy

Velikost textu:

Pro Budapešť je návštěva Vladimira Putina zásadní

Pro Budapešť je návštěva Vladimira Putina zásadní

Pro energetickou bezpečnost Maďarska má zásadní význam úterní návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Budapešti.

Viktor Orban a Vladimir Putin v Moskvě
15. února 2015 - 18:06

"Rusko i v příštích letech bude klíčovým hráčem v dodávkách energie pro střední Evropu. Kromě toho, Rusko je třetím nejdůležitějším obchodním partnerem Maďarska a nyní maďarsko-ruský obchod poklesnul  a to má na celý výkon ekonomiky velký dopad," řekl Péter Szijjártó, ministr zahraničí. Návštěva ruského prezidenta je příležitostí jak oživit bilaterální obchodní spolupráci.

Letos vyprší dlouhodobá smlouva o dodávkách plynu  mezi Maďarskem a Ruskem. Maďarsko by potřebovalo získat větší množství plynu a také tato  otázka by měla být uspokojivě během návštěvy  vyřešena, pokračoval v rozhovoru pro MTI maďarský ministr zahraničí.

Dále ministr připomněl krach původního South Streamu, který měl plynem zásobovat střední Evropu a  tedy i Maďarsko. "Rusko vyjednalo novou trasu s Tureckem, ale stále není jasné jakými trasami bude proudit plyn do Evropy a Maďarsko by se chtělo na tom podílet," dodal Péter Szijjártó.

Maďarsko by se chtělo podílet i na výstavbě infrastruktury technologiií pro dodávky plynu do střední Evropy. "Musíme zajistit energetickou bezpečnost pro Maďarsko, nyní jak vidíme EU nepodporuje dodávky plynu do střední Evropy," připomněl ministr, ale financování tak velkých projektů je nemyslitelná bez podpory EU.

Sofie je stále v šoku, že projekt Jižní proud skončil

Jaderná elektrárna Paks

"Všechno jde podle plánu," uvedl ministr  k investicím v maďarské jaderné elektrárně Paks. " Není důvod k obavám, že by  Rosatom nesplnil své závazky, " dodal ruský ministr energetiky Novak.

Maďarsko a Ukrajina

"Pozice Maďarska k východoukrajinskému konfliktu je jasná, měl by být urovnán diplomatickou cestou. Maďarsko má zájem na uklidnění situace a to hned z několika důvodů, na jedné straně je Ukrajina sousední zemí, kde žije na 150 tisíc Maďarů a na druhé straně přes Ukrajinu přichází do Maďarska dodávky plynu," uvedl k ukrajinské otázce ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Maďarsko v této souvislosti v poslední době navštívila německá kancléřka Angela Merkelová, premiér Gruzie, polský a černohorský ministr zahraničí. Není důvod proč by neměl přijet na návštěvu Maďarska také ruský prezident Vladimir Putin, vysvětluje maďarský ministr zahraničí.

Ruský prezident přijede do Maďarska na pracovní návštěvu a zároveň tím oplatí návštěvu premiéra Viktora Orbána v Moskvě.

(rp,prvnizpravy.cz,magyarhirlap,foto:arch.)