Svátek má: Michal

Zprávy

Velikost textu:

NI: Trump slíbil vytáhnout USA z probíhajících válek ...a realita?

NI: Trump slíbil vytáhnout USA z probíhajících válek ...a realita?

Během volební kampaně v roce 2016 Donald Trump aktivněvystupovaů za to, aby se USA vymanily z konfliktů v Afghánistánu, Iráku a Sýrii, napsal publicista Daniel DePetris na stránkách The National Interestu.

Ilustrační foto
23. listopadu 2019 - 10:10

Američtí vojáci však v těchto zemích stále zůstávají. A věc je taková: bez ohledu na to, jak nákladné a nesmyslné americké vojenské kampaně jsou, je pro politiky ve Washingtonu jednodušší udržovat současný neudržitelný stav, uvádí článek.

Americký prezident Donald Trump nejedná seriózně o stažení amerických jednotek ze Středního východu, uvedl publicista Daniel DePetris.
 
Stejně jako všichni američtí kandidáti na prezidentský úřad, dali i Trump mnoho slibů, když  v roce 2016 kandidoval na prezidenta. Byl to „příliš přímočarý, sarkastický, neúnosný nepolitik“, který se chystal zlepšit Spojené státy s nižšími daněmi, více pracovními místy, prosperující ekonomikou a úplným přepracováním rozloženého přistěhovaleckého systému.
 
Zároveň nejzávažnějším závazkem Trumpa během volební kampaně byl příslib stáhnout USA z probíhajících nákladných válek, které již téměř 20 let hrály dominantní roli v zahraniční politice Spojených států. Například kritizoval válku v Iráku a označil ji za „velkou, tučnou chybu“. Trump také odsoudil hloupost amerického vedení za to, že do Afghánistánu naházelo desítky miliard dolarů. A mluvil o Sýrii jako o zemi „písku a smrti“.


Bohužel se Trumpova rétorika se poté, co se stal prezidentem, rozešla s realitou. Zatímco americký vůdce pokračuje ve snaze snížit investice USA do zámořských dobrodružství a zmírnit zátěž na ramenou Washingtonu, se Amerika i nadále zapojuje do válek. Skutečnost je taková, že všechny vojenské kampaně fungují na autopilota: a bez ohledu jak byly drahé a bezvýznamné, je pro politiky ve Washingtonu jednodušší udržovat tento neudržitelný status quo.

Kdyby Trump bral své sliby vážně, nedal by zelenou nedávnému rozmístění tří tisíc vojáků v Saúdské Arábii, uvedl pozorovatel časopisu The National Interest. Neposlal by americké vojáky na východ Sýrie ohledně na marnou ochranu poli, kde se nachází jen zlomek celkových ropných zásob v regionu. A rozhodně by neriskoval životy amerických vojáků v Afghánistánu - v zemi, která se může osvobodit od desetiletí trvajícího vnitřního konfliktu pouze tehdy, budou-li všechny bojující strany motivovány k nastolení míru v zemi.