Svátek má: Přemysl

Zprávy

Velikost textu:

Americko-ruský summit: Proč vyhrál Biden i Putin

Americko-ruský summit: Proč vyhrál Biden i Putin

Biden a Putin byli ochotni podniknout určité kroky k obnovení zdání diplomatického vztahu mezi Washingtonem a Moskvou, píše se v článku National Interest.

Vladimir Putin a Joe Biden v Ženevě
17. června 2021 - 04:20

Ne, summit Biden-Putin nevedl k vymýcení jaderných zbraní ani k světovému míru. Nikdo si navzájem nedíval do očí a neprohlašoval, že ten druhý má nádhernou duši. Ale nebylo to nic, co by skeptici nepředpovídali.

Pro prezidenta Joe Bidena to byla příležitost ukázat, že se dokáže udržet na světové scéně; Pro prezidenta Vladimira Putina, že na Rusku záleží. Oba zvítězili tím, že se objevili a vyhýbali se jakémukoli dramatu. Putin byl přesný,  Biden neudělal žádné zbytečné tahy, pro oba to byl obchod.

Zejména pro Bidena mohl summit dopadnout špatně. Jestřábi Ruska na obou stranách hlučně tvrdili, že se Biden Putinovi podřizuje pouhým setkáním s ním. To byl nesmysl. Biden nikdy nebyl jednoznačný, natož aby šel cestou, kterou šel bývalý člověk, jak se o něm rád zmiňuje, v Helsinkách v červenci 2018.

Pokud vůbec, zdálo se, že Biden má realistickou představu o tom, čeho může dosáhnout. Měl upevněnou pozici ze summitu G-7 a summitu NATO před setkáním s Putinem. Všechno proběhlo hladce, což svědčí o dobrém plánování jeho zaměstnanců. Bidenova hmatatelná netrpělivost vůči americkému tiskovému sboru, která si podle všeho myslela, že může mávnout kouzelnou hůlkou, aby změnila ruské chování, byla pochopitelná, i když to bylo nepolitické. Bidenova očekávání byla skromná. „Závěrem je, že jsem řekl prezidentu Putinovi, že musíme mít některá základní pravidla silničního provozu, která můžeme všichni dodržovat," řekl .Ve skutečnosti byli Biden a Putin schopni učinit několik dětských kroků k obnovení zdání diplomatického vztahu mezi Washingtonem a Moskvou. Otevřeně řečeno, obnovení velvyslaneckých funkcí ve Washingtonu a Moskvě není samozřejmostí. Obě strany se rovněž dohodly na pokračujícím dialogu o kybernetické bezpečnosti a kontrole zbraní. Jejich společné prohlášení znovu potvrdilo zásadu, že „jadernou válku nelze vyhrát a nikdy nesmí vypuknout“. Mezi další problémy, které Washington a Moskva budou muset vyřešit, patří Ukrajina a Sýrie, přičemž Biden sdělil Putinovi jeho „neochvějný závazek k suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny“. Putin uvedl: „Pokud jde o kybernetickou bezpečnost, dohodli jsme se, že v této otázce zahájíme konzultace.“ Jeho tón nebyl konfrontační: „Myslím si, že v této situaci nemůže existovat žádný druh rodinné důvěry. Ale myslím, že jsme viděli nějaké záblesky. “

Bidenovy priority jsou jasné: Rozmrazení vztahů mezi USA a Ruskem a soustředit se na konfrontaci s Čínou. Jeho národní bezpečnostní tým, vedený Jakeem Sullivanem a Jonathanem Finerem, tento přístup zatím úspěšně implementuje. Otázkou je, zda se ženevský summit v nadcházejících letech ukáže jako jednorázová nebo generální zkouška pro rozsáhlejší dohody s Ruskem. Prozatím byla Ženeva dobrým začátkem.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinmterest,foto:arch.)