Svátek má: Bohumil

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Musíme se také starat, aby nezmizela česká státnost

Zbořil: Musíme se také starat, aby nezmizela česká státnost

<< NĚCO Z HISTORIE >> Jsme téměř v předvečer volby prezidenta České republiky a i když se kandidáti zmínili o svých historických vzorech, tak nevím, jestli i my občané si uvědomuje jak dlouho trvá česká nebo československá státnost a jaké vzory bychom si mohli z minulosti vzít.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
11. ledna 2023 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Je to zvláštní otázka, která se opakuje skutečně v našich dějinách téměř tisíciletých. A v této souvislosti se ptáme, co ta česká státnost vlastně je. Jsou to Přemyslovci, jsou to Lucemburkové, jsou to Habsburkové nebo jsou to jenom někteří jednotlivci z těchto dynastií, kteří předali dědictví české státnosti prvnímu prezidentovi Československé republiky? A pak těm dalším, o jejichž právoplatné existenci mnozí veřejně činní lidé pochybují.


Filosof mluví o nesamozřejmosti Československého státu, bývalý předseda České vlády zpochybňuje existenci Československa jako takového a zejména v letech takzvané totality, to znamená od roku 1948 až do roku 1989, ačkoli mnozí z nich byli součástí té takzvané totality nebo české státnosti v době totality.

Říct něco slušného o prezidentech Československé nebo Československé socialistické republiky se považuje za svatokrádež. To jsou lidé, kteří jsou vyškrtnutí z dějin, ačkoliv se nechovali jinak než jejich předchůdci a dokonce se mnohdy chovali lépe než jejich následovníci,“ shrnul Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Současnost a budoucnost ….

„Vzpomínka na rozdělení Československa, kterého se zúčastnili řekněme ze zvláštních a ne nám dobře známých nebo jasných příčin a důvodů bývalí ministerští předsedové a bývalí prezidenti, není otázka, na kterou se dá jednoduše zodpovědět.

I ti  tři naši poslední  prezidenti jsou přesto zodpovědní za stav této země a za to v jakých žijeme poměrech. A samozřejmě nepřímo v jakých poměrech budeme žít my,  nebo dožívat my a budou žít další generace, které přijdou po nás. Třeba ta  státnost už nebude, třeba se všichni jako „bratři upřímní“ rukou společnou a nerozdílnou postaráme o to, aby neexistovala a aby neexistovala dokonce ani vzpomínka na ní,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXMyslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%