Svátek má: Gizela

Politika

Velikost textu:

Řecký politik: Rezignace Varufakise byla pod tlakem Evropy!

Řecký politik: Rezignace Varufakise byla pod tlakem Evropy!

Rezignace ministra financí Řecka Jannise Varufakise byla poslední podmínka předsedy Evropského parlamentu a předsedy Evropské komise, řekl člen ústředního výboru strany SYRIZA Giorgos Chondros.

Jannis Varufakis, řecký exministr financí
7. července 2015 - 01:13

Rezignace ministra financí Řecka Jannise Varufakise se uskutečnila pod tlakem evropských partnerů, a měla by vést, nakonec, k věcné diskusi Atén s mezinárodními věřiteli, řekl v pondělí v ve vysílání televizního kanál ZDF člen ústředního výboru strany SYRIZA Giorgos Chondros.

V pondělí šéf řeckého ministerstva financí Varufakis na pozadír referenda o dohodě s věřiteli oznámil svou rezignaci. V prohlášení Varufakis uvedl, že tak hodlá pomoci předsedovi vlády Řecka Alexisi Tsiprasovi dosáhnout lepší dohody s věřiteli, protože mnoho ministrů financí eurozóny „ocení" jeho nepřítomnost na jednání.

Podle Chondrose byla tedy podmínka předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze a šéf Evropské komise Jean-Claude Junckera naplněna.Co teď řeknou? Až do včerejška tvrdili, že problém je Varufakis. Možná, že teď můžeme konečně smysluplně diskutovat. Protože předtím byly všechny diskuse bez obsahu. Nyní jsem zvědav, co řeknou naši partneři,"poznamenal Chondros.

V odpovědi na otázku o výsledcích nedělního referenda v Řecku, levicový politik řekl: „Proč si myslíte, že by názory lidí neměly ovlivňovat politiku? Kde se ocitneme, nebude-li to tak? Pokud se lidé rozhodnou jen jakoby pro sebe a nezbude to mít vliv na politiku, tak to zničí demokracii. Mezinárodní věřitelé – to nejsou jen nějaké banky, nikoli nějaké finanční instituce v Evropě, zaneprázdněné vyděláváním peněz - oni jsou naši partneři. Jsou to druhé státy. Je nutné, aby se konečně hovořilo o cestě Evropy o.. .vývoji demokracie v Evropě."

Ozvěny řeckého NE: Finanční trhy jsou nervózní

„Ve čtvrtek MMF uvedl, že řecký dluh je nesplatitelný a že by měl být snížen. Řecká vláda říká to samé. Dluh by měl být restrukturalizován. Mluvili jsme o tom před 4-5 roky, i když jsme byli daleko od moci, že se jedná o chybný krok s ohledem na dlužní závazky, a podle něhož střední třída v Řecku musela platit za všechny problémy," řekl Chondros.

„Potřebujeme snížení dluhu nebo, jinými slovy, restrukturalizaci dluhu, potřebujeme velký investiční projekt pro soukromý sektor ekonomiky, aby se lidé měli opět práci," zdůraznil politik.

Podle něj se problém se státními dluhopisy se týká dnes nejen v Řecka, ale v celé eurozóny, zejména Itálie, Španělska a Francie. „Španělská vláda může mít 6% deficit v rozpočtu, ale Řekové si to nemůžou dovolit. Protože ve Španělsku sedí konzervativní vláda, přátelé Herr (Wolfgang) Schäubleho (ministr financí Německa, člena Křesťanské a demokratické unie, CDU - pozn.), a Frau ( Angela) Merkelová (německá kancléřka, šéf CDU - pozn.), ale v Řecku chce vláda nabídnout jinou cestu, ale nesmí si to dovolit," poukázal Chondros.

V neděli v Řecku konalo referendum o podmínkách věřitelů. Více než 61% voličů řeklo NE na požadavky evropských věřitelů, pro bylo 39%.

(kou, prvnizpravy.cz, zdf.de, foto: arch.)